FANDOM


130,000 YSÖ – Sith toplumunun başlangıcı (Sith ırkının kendisi, mezhebi değil)

100,000 YSÖ – Sith ırkı kendi ırklarını ve medeniyiyetlerini geliştirmeye başlarlar, mezhepleri doğar.

30,000 YSÖ – Her nasılsa bir Killik Sith Lordu Alsakan'da yaşadı fakat insanlar gezegene vardıklarında onlar tarafından sürüldü. Hazine dolu bir mezara gömüleceği Sarafur'a kaçar.

(28,000 YSÖ-27,700 YSÖ)– Adas, Sithlerin kralı olarak hüküm sürer. Sith ırkına, istilacı Rakataları bozguna uğratmakta liderlik eder, fakat kendi hayatına mal olan bu durum ile Sithleri bir iç savaşa sürükler.

25,793 YSÖ – Tython üzerinde karanlık ve aydınlık taraf arasında Birleşme Savaşları yaşanır. Gücün karanlık tarafını kullananlar bozguna uğratılmış, Jedilar ana tapınaklarını Ossus üzerinde kurmuş ve Coruscant merkezli olarak Eski Cumhuriyet oluşturulmuştur. Gücün karanlık tarafı Jedilara yasaklanmıştır ve 500 yıl sonrasına kadar hiçbir başkaldırma yaşanmaz.

24,500 YSÖ – İlk Büyük Bölünme ile Xendor ve öğrencileri Jedi Örgütünden ayrılırlar.

7,000 YSÖ – Bir grup Jedi, Örgütü bıraktılar ve İkinci Büyük Bölünme'yi başlatarak karanlık tarafa mutasyonlarının öncüleri olurlar—bu savaş Yüzyıl Karanlığı diye bilinir.

6,900 YSÖ – Yüzyıl Karanlığı Savaşında yenilerek sürgüne gönderilen Kara Jedilar, Sith yerlileri ile çiftleşeceklerli Korriban'a varırlar ve Sith İmparatorluğunu kurarlar. Bin yıl kadar Ziost'ta dahil olmak üzere İmparatorluk çevre sistemlere genişler.

5,000 YSÖ – Sithlerin Kara Lordu Naga Sadow Bütük Hiperuzay Savaşında bozguna uğratılır ve on yıl sonrasında Sith İmparatorluğu parçalanır. Sadow, Massassi savaşçıları ile birlikte Yavin 4'e kaçar. Sith yıldızgemisi Kesh gezegenine düşer. Sonunda çarpışmadan sağ kurtulanlar Sithlerin Kayıp Kabilesi'ni oluştururlar. Binlerce yıl botunca bu Kabile azımsanamayacak bir güce dönüşür.

4,990 YSÖ – Sith İmparatorluğu, Naga Sadow'un yenilgisinden sonra tamamen parçalanır. Bir Kara Lord, İmparatorluğu yeniden inşa etmek için Bilinmeyen Bölgelere kaçar.

4,400 YSÖ – Jedi Şövalyesi Freedon Nadd, karanlık tarafa geçer ve yeniden uyanan Naga Sadow tarafından eğitilir. Sadow hemen sonrasında kendisini Onderon'un Kralı olarak ilan eden Nadd'ın ellerinde ölür.

4,250 YSÖ – Coruscant'ta, Kara Jediların Vultar'a kaçarak orda Kozmik Türbini aktive etmek suretiyle Vultar Tufanına sebep olacakları Üçüncü Büyük Bölünme meydana gelir.

(4.000 YSÖ-3,998 YSÖ) – Freedon Nadd'ın torunları Kraliçe Amanoa ve Kral Ommin Naddist Sith Mezhebinin, Jedilarla olan Canavar Savaşları sırasındaki çatışmalarına ve Freedon Nadd'ın yükselişine liderlik ederler. Büyük Sith Savaşı başlar. Satal ve Aleemo Keto, Nadd'ın ruhu tarafından Sith Öğretileri ile eğitilirler. Naddistlerin yenilgisi sonrasında Empress Teta sistemine kaçarlar ve orada Krath Mezhebini oluştururlar.

3,997 YSÖ – Exar Kun karanlık tarafa geçer. Freedon Nadd'ın ruhu, Kun'u Dxun'dan Korriban'a ve sonrasında Kun'un Nadd'ı tamamen yokedeceği Yavin IV'e götürür. Orada, Sithlerin Kardeşliği adını vereceği yeni Sith Örgütünü kurar.

3,996 YSÖ – Kun, düşmüş bir Jedi ve Krath'ın lideri olan Ulic Qel-Droma'yı öğrencisi olarak alır. Sithlerin Kardeşliği ve Krath, Yavin IV savaşında düşerler.


(3,960-3,959 YSÖ) – Mandalorian Savaşlarının kahramanı Revan, Galaktik Cumhuriyete ihanet ederek ve kendisini Sithlerin Kara Lordu ilan ederek yeni Sith İmparatorluğunu kurar.

3,961 YSÖ – Jedi Şövalyesi Revan, gizemli Gerçek Sithlerin bir kalıntısı olan Trayus Akademisini keşfeder ve Cumhuriyete karşı bir savaş başlatır.

(3,959 - 3,956 YSÖ) – Darth Revan, Yıldız Demirhanesini tarafından oluşturulan filo ile güçlerini takviye eder ve İkinci Sith Savaşı boyunca Cumhuriyeti istila eder. Görünüşe göre Revan, öğrencisi Darth Malak'ın ihaneti ile ölmüştür fakat sonrasında aydınlık tarafa dönmüş bir Jedi olarak yeniden ortaya çıkar. Revan, Malak'ı yenerek ve Yıldız Demirhanesini yokederek Cumhuriyet güçlerine bir zaferde liderlik eder. İkinci Sith Savaşı sonrası Sithlerin "Darth" ünvanını isimlerinin başına eklemeleri yaygın bir durum haline gelir.

(3,956 -3,950 YSÖ) – Birinci Rakata Savaşının uyanışı ile Korriban'da Sith İç Savaşı patlak verir ve Revan ile Malak'ın neredeyse tüm Sith takipçilerini siler.

(3,954 - 3,951 YSÖ) – Darth Nihilus ve Darth Sion geriye kalan Sith savaş lordlarının çoğunu birleştirirler. Birlikte enkaz halindeki Cumhuriyete karşı gölge savaşı yürütmeye ve İlk Jedi Katliamına başlarlar.

3,951 YSÖ – Sith Üçlüsü, Sürgün Jedi tarafından bozguna uğratılır ve İlk Jedi Katliamı sona erer. Sith İç Savaşı ise geriye kalan Sithler aralarında imparatorluktan kalanlar için savaştıklarından devam eder. Hayatta kalan azından biri olarak savaşın sonunda bir Sith Lordu "Darth" ünvanını üstlenerek kendini Lord ilan etti. Sithlerin bir başka muhtemel sönüşü.

3,681 YSÖ – Cumhuriyet, Gerçek Sithler tarafından istila edilir ve Büyük Savaş başlar.

3,653 YSÖ – Coruscant Antlaşmasının imzalanışı ile Büyük Savaş sona erer. Soğuk Savaşın ilan edilişi ile Cumhuriyet ve Sith İmparatorluğu iki ayrı yönetim olarak varolurlar.

3,500 YSÖ – Darth Desolous Jedi Örgütü'nden kovulur ve cortosis zırhları ile kalkanlarını kullanmayı öğrettiği Pau'anlardan bir Sith ordusu oluşturarak, onlara Jedilara karşı liderlik eder. Katliam sona erene kadar ikibin kadar Jedi Şövalyesi ölür.

2,000 YSÖ – Bir başka düşmüş Jedi olan Darth Ruin yeni bit Sith Örgütü oluşturur ve Dördüncü Büyük Bölünme sırasında Yeni Sith Savaşlarını başlatır. Neredeyse bir binyıl hayatta kalan Yeni Sith İmparatorluğu, Kolonilerin dışlarındaki bilinen uzayın tamamını 1,446 YSÖ'nde fetheder.

(2,000 - 1,000 YSÖ) – Dahili güç çatışmaları organizasyonlarını yokettiğinden Sithlerin kendi felekatleri kanıtlanmış olur. Lord Kaan, hayatta kalanları Karanlığın Kardeşliğinde biraraya getirir ve "Kara Lord" ünvanını bir çok Sith'e verir.

1,000 YSÖ – Darth ünvanını kendine veren Darth Bane Lord Kaan'ın Kardeşliğinin Sith tarihine bir utanma olarak görür ve onu 7. Ruusan Savaşında Lord Kaan'ı Zihin Bombasını kullanmaya ikna ederek tüm Kardeşliği ve 100 kadar Jedi'yı öldürür, Sithlerin hayatta kalarak devam etmesi için İki Kuralını koyar.

(1,000 - 33 YSÖ) – Hem Sith hemde Jedi orduları Darth Bane'i tek hayatta kalan olduğu Yedinci Ruusan savaşında yokolurlar. Sithlerin hayatta kalışından emin olmak amacıyla Bane, İki Kuralını esas olarak belirler.

32 YSÖ – Neredeyse bin yıldır gizlenen Sithler, Darth Sidious'un düzenlediği ve Darth Maul'un Obi-Wan Kenobi tarafından öldürüldüğü Naboo Savaşı ile yeniden su yüzüne çıkarlar.

(22 - 19 YSÖ) – Darth Sidious ve Darth Tyranus Klon Savaşlarını kışkırtırlar ve birçok Jedi ya ölür, ya da karanlık tarafa geçerler.

19 YSÖ – Darth Vader, Sidious'un yeni çırağı olur. Cumhuriyet yıkılır ve artık İmparator Palpatine olarak bilinen Darth Sidious tarafından Galaktik İmparatorluk kurulur. Sithler, Çekirdek Gezegenlerden Vahşi Uzaya kadar bir kez daha galaksiye hükmederler.

(19 - 1 YSÖ) – Darth Sidious, Jediların çoğunu Büyük Jedi Katliamında yokeder.

4 YSS – Vader, Luke Skywalker tarafından Gücün Aydınlık Tarafına çekilerek, hem kendisinin hemde Sidious'un ölümü ile sonuçlanan Sith Örgütünün muhtemel sönüşüne neden olur ve böylece Seçilmiş Kişi olarak bilinen Kadim Jedi Kehaneti'ni de yerine getirir.

11 YSS – Yeni Cumhuriyet'i birkez daha ölmeden önce neredeyse düşüren Palpatine'in yeniden diriltilmesi. Sith Örgütünün bir başka farzedilen sönüşü. Exar Kun'un ruhu Yavin IV'te yeniden dirilir ve Kyp Durron'un Sith Lorduna dönüştürür. Sonrasında Exar Kun, Yeni Jedi Örgütü tarafından bozguna uğratılır ve Kyp, aydınlık tarafa geri döner.

(11 YSS+) – İmparatorun Eli, Lumiya adlı son Sith hakkında söylentiler kaynamaya başlar. Otuz yıl sonrasında bu fısıltıların gerçekliği kanıtlanacaktır.

14 YSS – Bir Sith mezhebi olan Ragnos'un Havarileri Marka Ragnos'u yeniden canlandırmayı denerler, fakat Yeni Jedi Örgütünün çabaları ile durdurulurlar.

30 YSS – Darth Krayt, Sith Örgütünü Bir Sith adını verdiği mezheb altında Korriban'da yeniden oluşturmaya başlar.

40 YSS – Lumiya galakside yeniden görülmeye başlar ve Jacen Solo'yu kendine katılması için kandırır. Jacen yavaşça kuzeni Ben Skywalker'ı çırağı yapmak amacıyla onu Sith yollarına doğru çeker fakat sonra onun yerine Tahiri Veila'yı çırağı yapar. Jacen sonunda "Darth Caedus" ünvanını alarak Sith Lordu olur ve Galaktik İttifakın yardımcı Devlet Şefi haline gelir. Bununla birlikte olümü nedeniyle Lumiya'nın Sithleri, yani Sithlerin Kara Lordları Örgütünün en son hayatta kalan parçaları da yokolur. Sith Örgütünün birbaşka muhtemel sönüşü.

130 YSS – Sithler, Darth Krayt'ın önderliğinde Ossus Projesini hayata geçirerek galakside yeniden dönerlerken Galaktik İttifaktan, İkinci Galaktik Cumhuriyete doğru devasa bölünmelere neden olurlar ve Jedi Örgütünü birkez daha neredeyse yokederler.