FANDOMEski Cumhuriyet, zamandan ve mesafeden daha büyük efsanevi bir cumhuriyetti. Zalim ve acımasız İmparatorluk yerini almadan önce Eski Cumhuriyet galaksiyi binlerce yıldır yöneten demokratik birlikti. İçinde yaşayanlar onu Galaktik cumhuriyet olarak bilirlerdi yada kısaca Cumhuriyet.

Cumhuriyet, galaksi içinden seçilmiş veya atanmış temsilcilerin oluşturduğu yönetim heyeti Galaktik Senato tarafından yönetilmekteydi. Senato içinden bir Yüce Başkan seçilir. Cumhuriyet içindeki adalet ve barış, güce duyarlı soylu düzen Jedi Şövalyeleri tarafından korunmaktaydı.Cumhuriyet her geçen gün daha da güçlendikçe, yönetimde görev alan bürokrat ve senatörlerin çoğu yozlaştı ve tembelleşti. Binlerce yıldır büyüyen ve yozlaşan bürokrasi, her aktif yönetimi destekleyen girişimin önünü tıkamaktaydı. Bundan başka, yandaş politikacılar ve kişisel çıkarlar da etkin yönetime engel olmaktaydı.

Bu derin batakta Naboo’dan hırslı Senatör Palpatine öne çıktı. Onun memleketi uzak ticaret yolları için artan gümrük vergisi ve vergi miktarlarını protesto eden açgözlü Neimodia’lı Ticaret Federasyonu tarafından kuşatma altındaydı. Gezegenin büyük çaplı istilasına rağmen yapılan çağrı prosedürde takılıp kalmıştı. Bağımsız Naboo sisteminin seçilmiş yöneticisi Kraliçe Amidala, senato önünde konuşup, hareket çağrısında bulunduğunda aynı zamanda Cumhuriyet liderliği hakkında güven oyu çağrıda da bulundu.

İyi fikirli fakat politik açıdan beceriksiz Başkan Valorum oylamada görevinden alındı. onun yerine Palpatine Yüce Başkan seçildi. Cumhuriyet’e yeniden düzen ve merhamet kazandırmak için verdiği sözlere rağmen onun ilk on yıllık görev süresi büyük politik değişikliğinden kötü etkilendi. Karizmatik Kont Dooku liderliğindeki ayrılıkçı hareket Cumhuriyeti bölmeye başladı ve sadece Jedi’lar düzeni koruyabilirlerdi.

Bu karmakarışık politik ortam galaksiyi altüst edecek karanlık zamanlarının gelişini hızlandırdı. Cumhuriyet küçük parçalara ayrıldı ve Yeni Düzen adından tekrar kuruldu.